2022-06-09
Medale za szczególne zasługi dla miasta
8 czerwca podczas LXVI uroczystej sesji Rady Miejskiej w Giżycku Burmistrz Giżycka wręczył medale za szczególne zasługi dla miasta.
Wśród wyróżnionych znaleźli się:
- Marian Grabikowski, znany przedsiębiorca, szef firmy INEX, popularyzator brydża sportowego
- Alina Skupińska, wieloletni dyrygent giżyckiego Kameralnego Chóru Cantabile, obecnie sprawuje funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku
- Andrzej Paszkiewicz, znakomity trener piłki ręcznej, od ponad 30 lat prowadzący społecznie drużyny giżyckich szczypiornistów
- „Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową Promyk” w Giżycku, na czele z prezes Marią Popieluch - niosące pomoc chorym i potrzebującym
- dr n. med. Anna Lachowicz-Wawrzyniak, wysoce wyspecjalizowany lekarz w świecie medycznym, znana ze swojej wspaniałej osobowości, otwartości i zaangażowania w sprawy
- Jerzy Piekarski, animator form artystycznych, a także założyciel i właściciel Centrum Animacji KOA w Giżycku. Od dwudziestu lat organizator i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Klasycznej w Kościele Ewangelickim w Giżycku
Dwaj ostatni laureaci nie mogli się pojawić na oficjalnym spotkaniu. Swoje medale odbiorą w późniejszym terminie.
W imieniu Giżycka, mieszkańców i samorządu - składamy wielkie gratulacje!
SYLWETKI LAUREATÓW
Marian Grabikowski - w okresie pracy w Zakładach Jajczarsko – Drobiarskich w Giżycku stworzył pierwszą w Polsce wychowalnię drobiu na skalę przemysłową. Z jego kierowniczą działalnością w tym zakładzie związany był najbardziej pomyślny okres rozwoju tego przedsiębiorstwa.
Czas pełnienia funkcji Dyrektora Przedsiębiorstwa PREFABET NIEGOCIN był okresem wyjątkowo dynamicznego rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Giżycku. Po transformacji ustrojowej Pan Marian Grabikowski został udziałowcem Przedsiębiorstwa „INEX, zajmującego się produkcją i handlem lekami weterynaryjnymi. Przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w wielu krajach całego świata.
Pan Marian Grabikowski obok prowadzonej z dużym sukcesem działalności gospodarczej, od wielu lat jest bardzo zaangażowany na rzecz rozwoju sportu w Giżycku. Szczególne miejsce w tej dziedzinie ma wspieranie rozwoju i popularyzowanie brydża.
Dzięki inicjatywie Pana Grabikowskiego, INEX stało się głównym sponsorem Społecznego Klubu Sportowego INEX, w ramach którego prowadzona jest sekcja brydżowa i szachowa.
Wieloletnie, stałe i systematyczne wsparcie pozwala klubowi na organizację licznych turniejów brydżowych o zasięgu lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Z inicjatywy Pana Grabikowskiego prowadzone są różne szkolenia i zajęcia, mające na celu popularyzację brydża, integrującego wszystkie grupy społeczne i wiekowe.
Nadanie medalu za szczególne zasługi dla miasta Panu Marianowi Grabikowskiemu, to wyraz uznania i wyróżnienia za dokonania na rzecz promocji i rozwoju miasta.
Alina Skupińska była wieloletnim dyrygentem giżyckiego Kameralnego Chóru Cantabile, obecnie sprawuje funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Giżycku. Pani Alina wykazała się wyjątkową inicjatywą oraz ogromną determinacją i konsekwencją w dążeniu do powstania w Giżycku nowoczesnej sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia – obiektu niezwykle ważnego dla rozwoju kultury w naszym mieście, który od dnia inauguracji i oficjalnego otwarcia w 2019 roku, jest gospodarzem wielu prestiżowych koncertów z udziałem znakomitych artystów. Budowa sali koncertowej na 160 miejsc z nowoczesnym wyposażeniem, to niewątpliwie sukces i zasługa dyrektorki szkoły i zwieńczenie jej kilkuletnich starań. Działalność Pani Aliny ma także nieoceniony wpływ na kształtowanie, krzewienie i rozwój kultury w naszym mieście poprzez m.in.: organizowanie różnych koncertów (absolwentów, mikołajkowych, andrzejkowych, jubileuszowych), w tym wysokiej klasy koncerty Filharmonii Narodowej. Wiele wydarzeń odbywających się w Giżycku uświetniają występy uczniów oraz nauczycieli z PMS I st. Profesjonalizm Pani Aliny, jej pasja, zaangażowanie i artystyczna otwartość przyczyniły się do upowszechniania piękna muzyki, co znajduje szerokie uznanie wśród publiczności. Pani Alina stworzyła także warunki sprzyjające nieustającemu rozwojowi kulturalnemu naszego miasta oraz nieustannie rozwija talenty uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Giżycku.
Pani Alina Skupińska była wielokrotnie wyróżniana nagrodami Burmistrza Miasta Giżycka:
- w 2018 r. Pani Alina Skupińska zdobyła nagrodę Burmistrza w dziedzinie kultury,
- w 2019 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. została laureatem Plebiscytu o Nagrodę Świętego Brunona w kategorii Kultura,
- w 2020 r. Pani Alina Skupińska została laureatem Plebiscytu o Nagrodę Świętego Brunona
w kategorii Kultura.
Pani Alina Skupińska, to osoba o wielkiej charyzmie, która swoim doświadczeniem, warsztatem i wiedzą nieustannie wpływa na rozwój kultury w naszym mieście i jak najbardziej zasadnym nadanie medalu za szczególne zasługi dla Miasta Giżycka.
Andrzej Paszkiewicz, znakomity trener piłki ręcznej, od ponad 30 lat prowadzący społecznie drużyny giżyckich szczypiornistów.
Pan Andrzej Paszkiewicz w roku 2020 obchodził trzydziestolecie działalności trenera piłki ręcznej. Podczas tego okresu setki młodych giżyckich sportowców miało okazję zetknąć się z ta dyscypliną sportu, trenować oraz reprezentować Miasto na arenie wojewódzkiej, krajowej, a nawet międzynarodowej. Niejednokrotnie wychowankowie Pana A. Paszkiewicza mieli możliwość rozwijać swoje umiejętności trenując i będąc czołowymi zawodniczkami najlepszych klubów w Polsce oraz za granicą, jak chociażby Karolina Siódmiak, która odnosiła również sukcesy jako członkini kadry narodowej piłki ręcznej, będąc naszą ambasadorką. Okres działalności to również działalność społeczna oraz jako organizatora wielu turniejów. Od kilkunastu lat, corocznie organizuje w Giżycku jeden z większych w kraju turniejów piłki ręcznej młodzieży, który cieszy się dużą popularnością wśród setek zawodników z kraju i zagranicy. Dotychczasowa działalność znalazła również uznanie Zarządu Piłki Ręcznej w Polsce. W 2021 roku został odznaczony Diamentową Odznaką „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.
Szczegółowe dokonania sportowe w roli trenera.
dr. n. med. Anna Lachowicz-Wawrzyniak - to wysoce wyspecjalizowany lekarz w świecie medycznym, znana ze swojej wspaniałej osobowości, otwartości i zaangażowania w sprawy osób chorych. Należycie wykonuje swój zawód poprzez dbanie o życie i zdrowie wszystkich pacjentów, którzy znajdą się na Oddziale Chorób Zakaźnych w Miejskim Szpitalu w Giżycku.
Swoje życie poświęciła medycynie, rozpoczynając kształcenie na studiach Akademii Medycznej w Białymstoku na Wydziale Lekarskim (1971-1977 r.), po uzyskanie dwóch specjalizacji: specjalizacja I st. z chorób wewnętrznych (1983 r.) oraz specjalizacja II st. z chorób zakaźnych (1986 r.), aż po otrzymanie należnego tytułu doktora nauk medycznych w Akademii Medycznej w Białymstoku (1990 r.). Jest to bardzo duży nie tylko osobisty, ale również zawodowy sukces osiągnięty dzięki upartości, stanowczości, a przede wszystkim dążeniu do realizacji marzenia - zostania lekarzem, by opiekować się ludźmi najbardziej potrzebującymi. Od 1 października 1977 r., Pani dr rozpoczęła pracę na Oddziale Wewnętrznym w Giżyckim Szpitalu, a następnie, po zrobieniu kolejnej specjalizacji rozpoczęła pracę na Oddziale Chorób Zakaźnych, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego.
Pani dr Anna Lachowicz-Wawrzyniak nieustannie rozwijała się w dziedzinie medycyny, co zostało dostrzeżone i docenione poprzez zaproponowanie objęcia stanowiska Dyrektor ZOZ w Giżycku (01.01.1990 - VII. 1992 r.). Kolejnym krokiem rozwoju zawodowego było objęcie stanowiska Ordynatora Oddziału Zakaźnego w giżyckim szpitalu (od VII. 1992 - 31.XII.2019 r.). W naszym mieście posiadaliśmy swojego Konsultanta Wojewódzkiego z dziedziny Chorób Zakaźnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, którym oczywiście była Pani dr Anna Lachowicz-Wawrzyniak.
Od kilkunastu lat Pani dr pracuje jako lekarz medycyny paliatywnej w Niepublicznym Zakładzie Medycyny Paliatywnej Domowej w Giżycku (od 2005 r.). W swojej karierze zawodowej pełniła również funkcję Kierownika Katedry Pielęgniarstwa w Prywatnej Wyższej Szkole Zawodowej w Giżycku. Tam także była wykładowcą różnych przedmiotów medycznych. Swoją wiedzą dzieliła się również
w Katedrze Turystyki i Rekreacji na kierunku Obsługa Ruchu Turystycznego w Prywatnej Wyższej Szkole Zawodowej w Giżycku.
Pani dr Anna Lachowicz-Wawrzyniak posiada wiele certyfikatów z kursów, szkoleń, czy konferencji z dziedziny medycyny, w tym paliatywnej.
Na co dzień pracuje z ciężko chorymi w okresie terminalnym w Hospicjum Domowym dla Dorosłych w Giżycku. Dodatkowo, jest aktywnym członkiem „Stowarzyszenia Na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową Promyk” w Giżycku. Jest lekarzem, który od zawsze powinien pracować z chorym onkologicznym i jego rodziną. Swoje obowiązki wykonuje rzetelnie i z pasją.
Charakteryzuję ją dobroć, umiejętność słuchania, rozważność w podejmowaniu decyzji, takt, kultura osobista. Szanuje ludzi jest członkiem zespołu interdyscyplinarnego, szanuje każdy zawód medyczny umie współpracować - jest wspaniałym doradcą zawodowym i nie tylko.
Jerzy Piekarski - znany nie tylko w giżyckim środowisku kulturalnym animatorem form artystycznych, a także założycielem i właścicielem Centrum Animacji KOA w Giżycku. Od dwudziestu lat Pan Jerzy jest również organizatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Klasycznej w Kościele Ewangelickim w Giżycku (dawniej Giżyckie Koncerty Organowe).
Swoją działalnością, zaangażowaniem i determinacją Pan Jerzy znacząco wpływa na krzewienie szeroko pojętej kultury wśród lokalnej społeczności. Wieloletnie doświadczenie zawodowe, dorobek organizacyjny, a także profesjonalizm, sprawiają, że każde przedsięwzięcie artystyczne realizowane przez Pana Jerzego, to gwarancja solidności oraz doznań i przeżyć kulturalnych na najwyższym poziomie. Działalność Pana Jerzego przyczyniła się do budowania bardzo wysokiej kultury w naszym mieście, z czego korzysta wiele pokoleń, zarówno tutejszych mieszkańców, jak i przybywających do Giżycka turystów.
Spośród wielu artystycznych dokonań, szczególnie należy podkreślić poniższe zasługi:
- organizacja 19. edycji koncertów muzyki kameralnej i organowej, w tym roku przypada
20. edycja jubileuszowa,
- organizacja Giżyckich Koncertów Organowych w 1998 i 1999 roku
- organizacja XXVII Międzynarodowych Giżyckich Koncertów Organowych
- organizacja XXVIII-XLIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej
w Giżycku
- organizacja Giżyckich Koncertów Operetkowych od 2000 do 2018 roku
- organizacja Giżyckiej Sceny Gwiazd w latach 2000 - 2005
- współorganizacja przeglądów artystycznych szkół „Manewry kulturalne”
- współorganizacja koncertów w Kaliningradzie z okazji Dnia Niepodległości Polski
oraz Dnia Młodego Europejczyka
- współorganizacja 23 przeglądów wokalnych ŚPIEWADŁO „Śpiewać każdy może”
- prowadzenie formacji teatralnej „Na luzie” oraz koła teatralnego na Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku
- wyróżniony nagrodami Burmistrza Miasta Giżycka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2006, 2013, 2014, 2016, 2020 roku.
„Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową PROMYK” w Giżycku - to miejsce, w którym osoby ciężko chore, otrzymują fachową, profesjonalną pomoc w przetrwaniu najgorszych chwil swojego życia. Choroby śmiertelne są bardzo trudnym tematem do rozmów zarówno z samym chorym, jak i jego rodziną. Dla chorych nowotworowo, czy chorych długoterminowo, to czas nieustającej walki o życie i ciężka próba o przetrwanie kolejnego dnia. Działalność giżyckiego Stowarzyszenia zasługuje na docenienie i wparcie swoich przedsięwzięć, które skierowane są na:
- pomoc osobom chorym na nowotwór, dzieciom z chorobą nowotworową i innymi chorobami nie nowotworowymi, które nie mają nadziei na wyleczenie, przewlekle chorym, długoterminowym oraz osobom niepełnosprawnym niekwalifikujących się do hospitalizacji, a wymagających kontynuacji świadczeń lekarskich, pielęgniarskich, rehabilitacyjnych, psychologicznych, opiekuńczych i socjalnych w domu;
- wspieranie idei opieki paliatywnej i długoterminowej;
- zwiększanie aktywności życiowej i zaradności osobistej osób z chorobą nowotworową
i niepełnosprawnych; - zwiększenie wydolności opiekuńczej rodziny;
- poprawę jakości opieki zdrowotnej nad osobami chorymi na chorobę nowotworową, przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi;
- działalność charytatywną na rzecz chorych nowotworowych, przewlekle chorych
i niepełnosprawnych oraz dzieci osieroconych; - propagowanie wiedzy o opiece paliatywnej i opiece nad obłożnie chorymi;
- ochronę i promocję zdrowia;
- promocję i organizację wolontariatu dla potrzeb chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin
oraz dzieci osieroconych.
Od 2011 r. Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową "PROMYK" zostało podmiotem leczniczym. W swoim składzie ma przedsiębiorstwo - Niepubliczny Zakład Opieki Paliatywnej Domowej. W przedsiębiorstwie tym utworzono następujące komórki organizacyjne:
- Hospicjum Domowego w Giżycku
- Hospicjum Domowego w Węgorzewie
- Poradni Medycyny Paliatywnej w Giżycku
- Poradni Medycyny Paliatywnej w Węgorzewie
- Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej w Giżycku
- Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej w Węgorzewie
- Hospicjum Domowego dla Dzieci w Giżycku
Tak prężnie działającej i rozwijającej się instytucji, a zwłaszcza jej pracownikom z Zarządem
na czele, należą się duże pokłony oraz podziękowania za codzienną, niezwykle trudną pracę
na rzecz ludzi ciężko chorych.
Stowarzyszenie działa w dwóch powiatach ściśle współpracując z samorządami miast oraz gmin. Ponadto, Stowarzyszenie ma zawarty kontrakt z NFZ i otrzymuje pieniądze za świadczone usługi medyczne (lekarskie, pielęgniarskie, psychologiczne, rehabilitacyjne, socjalne), a także spełnia wszystkie warunki stawiane przez NFZ.
Ze swojej szerokiej działalności i bardzo wysokiego poziomu świadczonych usług, Stowarzyszenie jest rozpoznawalne nie tylko lokalnie, czy regionalnie, ale znane jest w całej Polsce. Jest to okupione bardzo ciężką, sumienną pracą skierowaną na ludzi z ciężkimi, przewlekłymi chorobami.
Wkład w rozwój świata medycznego oraz świadczonych usług, został wielokrotnie nagradzany m.in. poprzez:
- otrzymanie dyplomu, który został przyznany przez Rzecznika Praw Obywatelskich Profesora Andrzeja Zoola za zasługi i szlachetną inicjatywę;
- zostanie członkiem Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku;
- członkostwo w FOS-ie w Olsztynie w Województwie Warmińsko-Mazurskim;
- otrzymanie nagrody Świętego Brunona Patrona Giżycka w kategorii ZDROWIE (2017 r.);
- zostanie Liderem Konkursu Wojewódzkiego w Olsztynie „GODNI DO NAŚLADOWANIA”;
- otrzymanie wyróżnienia w konkursie krajowym „Dla dobra wspólnego” od Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę (wręczenie nagród w Pałacu Prezydenckim).
Stowarzyszenie zostało wylosowane przez Polsko-Słoweńską Federalną Unię Kredytową w Nowy Jorku, która przekazała „Promykowi” za działalność 41,400,81 dolarów.
Na przestrzeni 20 lat działalności, pracownicy Stowarzyszenia opiekowali się ponad 20 tysiącami chorych zarówno w powiecie giżyckim, jak i węgorzewskim. Z 1% świadczono opiekę dla ponad 115 osób.
Celem Stowarzyszenia jest poprawianie jakości życia choremu i jego rodzinie.
Stowarzyszenie liczy ponad 40 członków, a Założycielką, Prezesem i jednocześnie Kierownikiem jest Pani Maria Popieluch.
W roku 2021 Stowarzyszenie na Rzecz Chorych z Chorobą Nowotworową "PROMYK"
w Giżycku, obchodziło Jubileusz XX-lecia swojej działalności.
Fot. gizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir, Fotografia Tomasz Karolski (Jerzy Piekarski podczas koncertów organowych 2017)